Získat hypotéku bylo dříve velmi snadné a tak se hodně prodávaly nemovitosti. Bohužel se to před rokem změnilo a Česká národní banka ztížila podmínky pro získání úvěru na bydlení. To způsobilo citelné ochlazení realitního trhu. Značně klesl počet prodaných nemovitostí a proto se opět podmínky uvolňují tak aby na ni dosáhli i ti, kteří na ni v současné době neměli nárok. Díky tomu že se nemovitosti příliš neprodávaly, došlo ke zlevňování nemovitostí. Zázraky ale nečekejte, jde spíše o zlevňování v řádu desítek tisíc.
Je hypotéka riziko?
Jde vždycky o to jak vysokou částku si chcete půjčit. Musíte si být jisti tím že splátky zvládnete hradit po celou dobu trvání smlouvy. Banky před schválením úvěru vyžadují aby jim žadatel dodal přehled příjmů a výdajů, a na základě toho zhodnotí zda je žadatel vhodný k půjčení peněz. Důležitý není jen úrok a výše splátky, ale také fixace Nebankovnihypoteky. Ta znamená že po určitou dobu budete mít stejné úroky, které se během ní nesníží ani nezvýší. Jakmile bude končit, můžete si začít zjišťovat, která banka vám nabídne lepší podmínky. Po skončení fixace máte nárok na přechod k jiné bance.
Proč je důležitá?
Hypotéku budete splácet několik let. Nejčastější doba splácení je 30 let. Po celou dobu je potřeba platit splátky včas, protože v opačném případě vám banka může vypovědět celou smlouvu a vy budete povinni zbývající částku uhradit celou. Hypotéku si můžete sjednat sami a nebo přes hypotečního makléře. Vždy sledujte případně recenze pokud se rozhodnete pro spolupráci s někým třetím. Pokud o ni budete žádat s někým dalším, je potřeba si ujasnit zda je váš vztah pevný a nezhroutí se, protože v takovém případě budete mít hodně problémů s vyvázáním jednoho z partnerů. V každém případě musíte mít sjednané pojištění, které vám usnadní život v případě nepříznivých životních situací.