V mnoha domácnostech se používají různé bytové deodoranty, vonné svíčky či aromalampy na rostlinné éterické oleje, s nimiž důkladně provoníte celý byt, a cítíte se tu pak velmi příjemně. Zejména kvalitní éterické oleje dovedou zlepšit náladu a dodat energii. Tento proces však mohou kazit právě koberce. Mezi jejich vlákna se sice dostane malé množství uvolněného aromatu ze zmiňovaných lamp či difuzérů, ale převládne tu jiné aroma, které bývá na kobercích poměrně často.
Koberec si lidé pořizují do domácností hlavně proto, aby byl líbivý na pohled a zároveň velmi pohodlný. Měkkosti a hebkosti koberce na podlaze se nic nevyrovná, a i moderní podlahové http://www.jupiter-system.cz/ krytiny, jako jsou dlažby či plovoucí podlaha, pokrývají alespoň koberečky malých rozměrů, aby chůzi po tomto povrchu zpříjemnily. Proto se také nejčastěji pohybujeme na koberci naboso nebo v ponožkách, vyzouváme se z bot, abychom si tu i hráli s dětmi nebo si na zem odložili notebook a prováděli tu pracovní a zábavnou činnost.
Jenže naše chodidla obsahují velmi mnoho potních žláz a náš pot chutná bakteriím. Koberec je pak vhodný materiál, kam se pot z bosých chodidel či z ponožek vtírá, a postupně zaplavuje prostor mezi vlákny. Vtírání potu do koberce nezabrání ani běžný sáčkový vysavač, a tak po určité době začne každý koberec připomínat nemytá bosá chodidla.
Tento proces není neobvyklý, je to naprosto přirozené a svým způsobem to připomíná vaše špinavé prádlo, které odkládáte do pračky, aniž by bylo viditelně zašpiněné například prachem či zeminou, ale prostě vám nevoní, protože je příliš propocené. Ovšem prádlo podrobíte mokrému čištění v pračce, zatímco koberec stále jen vysáváte nasucho vysavačem. Proto je také zapotřebí jej vyčistit alespoň občas důkladněji mokrým procesem čištění koberců pomocí speciálního stroje, například systémem Rotovac.