Vybavit dnes domácnost modernÃmi osvÄ›tlovacÃmi prvky nenà nic složitého. Obchody jsou touto technikou zásobeny v obrovském rozsahu a výhodné jsou i ceny výrobků, které za poslednÃch deset let výraznÄ› klesly. Spolu s nárůstem životnÃho minima a minimálnà mzdy to nepÅ™edstavuje výraznou zátěž v rodinném rozpoÄtu. Vyplatà se nákup vÃce kusů LED žárovek E27, anebo staÄà ponechat dosud fungujÃcà žárovky s wolframovým vláknem v lustrech a lampiÄkách? Jaké výhody nám tato nová technologie pÅ™inášÃ?
Investice do budoucnosti
ObecnÄ› majà souÄasné LED diody velmi dlouhou životnost, ta dnes pÅ™esahuje desÃtky tisÃc hodin provozu a s ohledem na ÄasovÄ› velmi vzdálené obdobà se jedná spÃÅ¡e o matematický odhad. MÄ›l by vÅ¡ak být pomÄ›rnÄ› pÅ™esný vzhledem k tomu, že se jedná o elektronické souÄástky, jež nejsou extrémnÄ› pÅ™ehÅ™Ãvané a pÅ™etěžované vyÅ¡Å¡Ãm napÄ›tÃm. Napájà je transformované napÄ›tà stejnosmÄ›rného proudu ze zdroje, který může být umÃstÄ›n i mimo samotné svÃtidlo. Jestliže tedy napÅ™. zakoupÃte jednu žárovku o pÅ™Ãkonu 8 W, která nahrazuje zdroj ve stropnÃm svÃtidle s vláknovou žárovkou 60 W, za cenu 80 korun, může vám sloužit po dobu dvaceti let. Tento údaj je reálný pÅ™i pÅ™edpokladu každodennÃho svÃcenà po dobu 6 hodin pÅ™i udávané životnosti žárovky 50 tisÃc hodin.
Úspora energie
Energetická nároÄnost je u tÄ›chto výrobků velice nÃzká. Pokud budeme uvažovat zmiňovaný typ žárovky 8 W a porovnáme ji s původnà vakuovou baňkou se žhavicÃm vláknem 60 W, pÅ™i Å¡estihodinovém dennÃm svÃcenà spotÅ™ebujeme za mÄ›sÃc u vláknové žárovky téměř 11 kWh elektÅ™iny. S LED diodovým zdrojem je to vÅ¡ak pouhých 1,5 kWh. Budeme-li uvažovat pÅ™ibližnou cenu za 1 kWh 5 KÄ, pak je úspora pÅ™i využÃvánà polovodiÄové technologie ve srovnánà se žhavicÃm vláknem starých žárovek mÄ›sÃÄnÄ› 47 KÄ, což je za rok 564 KÄ. A vymÄ›nÃme-li vÄ›tÅ¡inu svÄ›telných zdrojů za nové typy, může roÄnà úspora pÅ™esahovat Äástku 5 tisÃc korun.